Hvor lenge kan en bedrift holde en medarbeider som midlertidig ansatt?

15/04/2010 at 08:15 Legg igjen en kommentar

 

Vi får ofte spørsmål fra medarbeidere og kunder om hvor lenge en medarbeider kan være midlertidig ansatt før man har krav på stillingen på permanent basis.  

Hovedregelen i norsk arbeidsliv er at alle skal ansettes i faste stillinger. Arbeidsmiljøloven gir hjemmel for visse unntak fra den generelle loven. Dette er hovedsakelig når man skal erstatte fast ansatte som er borte fra jobb, ved sesongtopper eller for prosjekter eller aktiviteter som skiller seg fra virksomhetens vanlige aktiviteter. Dermed er det ikke relevant å spørre seg om hvor lenge en bedrift kan holde medarbeideren som midlertidig ansatt, det relevante spørsmålet er om bedriftens behov oppfyller kravene som er satt i arbeidsmiljølovens §14-9. Hvis ikke dette kravet er oppfylt så er den midlertidige ansettelsen ulovlig fra første dag av.
 
Thor Simonsen, HR-direktør Manpower

Advertisements

Entry filed under: Annet, Debatt.

Manpower kårer beste HR-bedrift i NM for studentbedrifter Hva skal ansatte som mistrives på jobb gjøre?

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut / Endre )

Twitter picture

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut / Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut / Endre )

Google+ photo

Du kommenterer med bruk av din Google+ konto. Logg ut / Endre )

Kobler til %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed



%d bloggers like this: